When and What to Buy Wholesale for Baby

wholesale baby itemsBaby items can be so very expensive. Sometimes buying wholesale baby items can save you some money. However, not all wholesale items will give you the biggest bang for your buck. It is important to know which items will actually save you money when bought wholesale.

Diapers are one of the most expensive baby items and they are something that you absolutely have to have. At stores you will be paying $20.00 or more for a single bag of diapers. Keep this in mind when looking at wholesale retailers. For example, if your brand costs $25.00 in the store and a wholesale box of 10 packs costs $250.00, you are not saving any money. However, if this pack costs only $200.00, you just saved $50.00 buying your diapers wholesale.

Baby Food
Baby food is another pricey item that you really cannot go without. At a buck or more per jar, this cost can really add up. You want to find a wholesale baby items retailer that sells these in bulk at a rate where each jar is at least $0.25 less than you pay in the store. So, for every four jars, you are saving a dollar. If you can find an even better price, that is even better. Make sure you can trust the source because this is food. Stores are generally trustworthy, but if you buy online do your research first.

Things like onesies and socks are things your baby will grow out of quickly so you do not want to spend a lot of money on these, but you still want quality. Look at wholesale retailers for onesies in packs of at least five, but 10 if you can find them, and socks in packs of 10 or more. Compare prices with single ones to determine if the wholesale package is actually saving you money.

Other Items
Things like bottles, pacifiers, baby shampoo and baby laundry detergent can all get pricey so you want to look at wholesale prices. Look at how much you spend for a single bottle, pacifier, baby shampoo and baby laundry detergent and compare this to a wholesale package. The ones in the wholesale package should be at least 25 percent cheaper per unit.

Speak Your Mind